Viktor Ferus

HW technik - amatérský filmař - fotograf

POČÍTAČOVÝ HARDWARE

Když si na to lze sáhnout, je to jednodušší.

Proč mě to tak zajímá?

Vnitřek mého počítače

O hardwareTo, co je uvnitř počítače. se již dlouho zajímám. Už od předškolního věku schraňuji počítače, různé přídavné karty, procesory, základní desky, ale i monitory, klávesnice, myši, switche, routery, antény a tak dále, zkrátka, jen stěží u mě nenajdete nějaký díl do PC. Málo z toho jsem si sám koupil, většinu jsem buď od někoho dostal, když to už dotyčný nepotřeboval, nebo jsem si to přinesl ze sběru nebezpečných odpadů. Vše je, díky mému servisu, plně funkční a já nemám to srdce nic vyhodit. Díky této mé schránčlivosti se mi nahromadilo přes 24 počítačů a 3 notebooky, a zabral jsem tímto svým koníčkem jedno celé parto rodinného domu. Opravdu jen hrstka zmíněných zařízení je novější, drtivá většina pochází z roku 2005 a méně. Skladování této techniky asi nemá žádný význam, ale mě to baví a není zatím nutné prostor, kde to skladuji, vyklízet.


A když už jsme v tom, pojďme si probrat můj největší výtvor.

MŮJ POČÍTAČ

Pojmem můj počítač se momentálně rozumí počítač s následující konfigurací:

MŮJ POČÍTAČ
ProcesorIntel Core i7-3770K @ 4.1GHz
ChladičGelid GX-7
Paměť
Kingston HyperX Beast 2x4 GB @ 1600 MHz DDR3
Kingston HyperX Fury 2x8 GB @ 1600 MHz DDR3
Grafická kartanVidia GeForce GTX1070
Základní deskaAsus P8Z77-V LX2
Pevný diskSamsung SSD 850 EVO 250 GB
Samsung HD204UI
WDC WD40EFRX-68N32N0
MechanikaLG GH22NS70
Čtečka karetAXAGO USB 3.0 Card reader
Zvuková kartaGenius Sound maker 5.1
ZdrojCorsair VS550 550W
SkříňCorsair Carbide SPEC-02 BLUE

Můj počítač ale takový zdaleka nebyl hned po koupi. Když jsem jej dostal, byl vlastně svou konfiguracíPentium G620
4GB RAM
Intel HD
Samsung HD160JJ
naprosto k ničemu. Protože jsem s tím byl velmi nespokojen, postupem času jsem vše vyměňoval, až z původní sestavy nakonec zbyla jen jedna DVD mechanika a skříň. Jsem za to rád, protože, kdyby tomu tak nebylo, nejspíš bych si užíval výkonného přístroje, a neproniknul bych natolik do znalosti počítačového hardwaru.

Konfigurace, již jsem popsal v tabulce, vyšla asi na 26-28 tisíc korun českých. To ovšem zdaleka není částka, kterou jsem do svého počítače vrazil. Vzhledem k tomu, že se v něm vystřídalo několik grafických karetGeForce GT6600, GeForce GT8800, GeForce GT420, GeForce GTX 760, pevných disků, RAM pamětínejdřív 4GB, pak 6GB, pak 2GB, teď 8GB, a vlastně bylo vše postupem času vyměněno, se kompletní náklady za můj aktuální počítač dostávají k třiceti sedmi tisícům korun českých. (Samozřejmě, ne najednou, ale od prosince 2011 až doteď.)


Vnitřek mého PC - podrobně

Intel Core I7-3770K

Nálepka Intel Core i7

Tento procesor splňuje se svými osmi virtuálními jádry, přetaktovanými na 4.1GHz, opravdu vše, co pro svou práci a zábavu na počítači potřebuji. Konečně mě nic nebrzdí při stříhání videí, úpravě fotek, nebo hraní náročných her.

    Odkaz na CZC.CZ

OPERAČNÍ PAMĚŤ

RAM paměti zasazené v počítači

Dva 4GB a dva 8 GB moduly DDR3 RAM na frekvenci 1600 MHz jsou velmi slušným pracovním prostorem. S celkem 24 gigabajty operační paměti je možné mít otevřeno mnoho oken, používat Premiere nebo After Effects, aniž by míra zaplnění paměti atakovala horní hranici.

    Odkaz na CZC.CZ    Odkaz na CZC.CZ

Gelid GX-7

Chladič Gelid GX-7

Tento obrovský chladič jsem potřeboval ze dvou důvodů. Za prvé, když jsem si kupoval K procesor, kupoval jsem si jej s tím, že ho přetaktuji. K tomu je samozřejmě potřeba precizní odvod tepla, a tak jsem si zvolil právě tento chladič, Gelid Solution GX-7, ke kterému jsem ještě přidal další ventilátor. Druhým důvodem byl způsob upevnění k základní desce. Zkrátka bych nechtěl chladič, který se nešroubuje. Nemám rád ty plastové zacvakávací mechanismy, člověk nikdy neví, jestli na něco netlačí moc, jestli něco nezničil a tak podobně.

    Odkaz na CZC.CZ

nVidia GeForce GTX 1070

Nápis MSI na grafické kartě

Na počítači si čas od času rád něco zahraji. Protože mezi můj oblíbený žánr patří nejnovější 3D hry a zároveň si potrpím na vysoké nastavení detailů, potřeboval jsem skutečný výkon. Dostatečný výkon poskytuje tato grafická karta, vybavená čipem nVidia GeForce GTX 1070. Většinu her rozjedu na ultra, nebo alespoň vysoké detaily.

   

Asus P8Z77-V LX2

Základní deska Asus P8Z77-V LX2

Když jsem tento PC dostal, byla v něm Micro-ATX základní deska Asus P8H61-MX. Ta ale bohužel nebyla vůbec vyhovující, poskytovala pouze dva DIMM sloty pro paměť RAM, jenom čtyři Serial ATA konektory, nenabízela PCI slot(takže jsem neměl, kam dát zvukovou kartu a 5.1 reproduktory se mi společně se zvukovou kartou válely na skříni) a kdybych měl jít úplně do detailu, tak v té velké skříni taky nevypadala příliš vzhledně. Proto jsem se rozhodl ji vyměnit. Nynější základní deska nabízí vše, co mi na té předchozí scházelo a hřejivým bonusem je fakt, že je označována za herní.

    Odkaz na CZC.CZ
Pevné disky

Samsung SSD 850 EVO 250 GB

Toto je systémové SSD. Nachází se na něm operační systém, většina programů a několik ne příliš důležitých dat. Díky němu trvá start počítače něco okolo jedné minuty.

Odkaz na CZC.CZ

Samsung HD204UI - 2 TB

Tento disk je v provozu již od roku 2012, odkdy až do ledna 2019 sloužil jako primírní datový disk. V současné době má však již naběháno přes 10 000 hodin, a tak byl odsunut na druhou kolej - nyní slouží jako disk pro nedůležitá data.

Odkaz na CZC.CZ

WD RED 4 TB

Toto je nejdůležitější pevný disk v mém počítači. Do provozu byl zapojen v lednu 2019. Obsahuje přes 1,5 TB mých autorských videí a fotografií.

Odkaz na CZC.CZ
Mechaniky a čtečka karet na čele skříně

LG GH22NS70

Obyčejná DVD vypalovačka. Za zmínku stojí, že to je jediná komponenta, která v počítači zbyla z jeho původního sestavení.

Odkaz na CZC.CZ

LG GH22NS50

Pokročilá DVD vypalovačka. Přidal jsem ji proto, že jsem si svého času dělal CD a DVD nosiče s vlastním potiskem pomocí funkce LightScribe. Koupil jsem si ji už v roce 2009, ale v té době jsem neměl PC kompatibilní se SATA, takže na své přišla až teď.

Odkaz na CZC.CZ

AXAGO USB 3.0 Card reader

Tuto čtečku karet jsem přidal ze dvou důvodů. Za prvé preferuji co nejpřímočařejší způsoby přenosu dat z kamer a fotoaparátů, vyjmout kartu a dát jí do čtečky je prostě jednodušší, než lovit nějaké USB kabely, instalovat sady kompatibility a podobně. Protože se mi nechtělo u sebe neustále nosit externí USB čtečku, rozhodl jsem se zabudovat si ji do počítače. Druhým důvodem je, že mi chybělo USB 3.0 na čelním panelu skříně.

Odkaz na CZC.CZ

Genius Sound maker 5.1

Cinch

Běžná zvuková karta, vyznačující se snad jen vyšším počtem konektorů, než je zvykem. Používám ji, abych mohl používat mikrofon i 5.1 reproduktory zapojené jackem bez obtíží.Odkaz na CZC.CZ

Corsair VS550

Zdroj

Zdroj Corsair VS550 jsem zakoupil kvůli grafické kartě. Tehdy jsem měl pouze 400W zdroj a ten by si asi stejně už s dnešní sestavou neporadil. 550W je dostačující výkon a nemám v úmyslu měnit.Odkaz na CZC.CZ

Eurocase ML-5435

Po letech s Eurocase ML-5435 jsem se konečně odhodlal k pořízení lépe vypadající skříně. Tento Corsair mi vyhovuje jak svým decentním vzezřením, tak velmi dobrým průtokem vzduchu.

Odkaz na CZC.CZ